"Son illər Azərbaycanda rabitənin inkişafı sürətlə gedir və aparılan işlər, əldə olunan nəticələr təqdirəlayiqdir"
"İndiki zamanda rabitə hər bir insan üçün ən çox lazım olan bir vasitədir"
Meta dünyanın ən uzun sualtı internet kabelini quraşdıracaq
Meta şirkəti Project Waterworth adlı irimiqyaslı layihə üzərində işə başladığını rəsmi şəkildə elan edib. Bu layihə çərçivəsində 50 000 kilometr uzunluğunda sualtı kabel çəkiləcək. Rəqəmsal avtomagistral bütün dünyada yüksək sürətli əlaqəni təmin edəcək və Facebook, Instagram və WhatsApp istifadəçiləri üçün etibarlı bağlantı yaradacaq. Bu, dünyada ən uzun kabel olacaq və şirkətə 10 milyard dollardan çox məbləğə başa gələcək. Şəbəkə ABŞ, Braziliya, Hindistan və Cənubi Afrika da daxil olmaqla beş qitəni birləşdirəcək. Məlumata əsasən bu kontekstdə layihənin xüsusilə Hindistan üçün əhəmiyyəti vurğulanır, çünki bu, süni zəka texnologiyalarının inkişafına töhfə verəcək və daha stabil, miqyaslana bilən bağlantı təmin edəcək.
Bu, gələcək rəqəmsal xidmətlər üçün olduqca vacibdir. Şirkət nümayəndələrinin sözlərinə görə, layihə 24 fiberoptik kabel cütlüyündən ibarət yeni arxitekturadan və innovativ kabel çəkilişi metodlarından istifadə edir. Meta rəsmiləri qeyd ediblər ki, "biz dərin sular zonasında, 7000 metr dərinliyə qədər çəkilən kabelin uzunluğunu maksimuma çatdırırıq və coğrafi və siyasi amillər səbəbindən yaranan zədələnmə ehtimalını azaltmaq üçün yüksək riskli ərazilərdə yeni döşəmə üsullarını tətbiq edirik”. Meta-nın öz sualtı infrastrukturunu inşa etmək qərarında geosiyasət mühüm rol oynayıb.
Bununla əlaqədar olaraq, ABŞ və Hindistan liderlərinin birgə bəyanatında - bu günlərdə Ağ Ev tərəfindən yayımlanan sənəddə - müdafiə tərəfdaşlığı çərçivəsində sualtı texnologiyaların inkişafında əməkdaşlığa sadiqlik vurğulanıb. Həmçinin, Meta-nın Project Waterworth layihəsi və Hindistanın onun maliyyələşdirilməsində iştirakı qeyd olunub. Meta vurğulayır ki, bu layihə qlobal rəqəmsal infrastrukturu gücləndirəcək. "Rəqəmsal əlaqə, video xidmətlər və online tranzaksiyalar - Project Waterworth-un dəstək verəcəyi sahələrdən yalnız bəziləridir" - deyə Meta-nın mühəndislik üzrə vitse-prezidenti Gaya Nagarajan və qlobal şəbəkə investisiyaları rəhbəri Alex-Handrah Aime bildiriblər.
Onların sözlərinə görə, kabel süni zəkanın qlobal miqyasda inkişafını təmin edəcək yüksək ötürmə qabiliyyətinə malik 3 yeni okean marşrutu yaradacaq. Qeyd etmək lazımdır ki, bu, Meta-nın ilk belə layihəsi deyil. Şirkət artıq 2Africa kimi genişmiqyaslı layihə də daxil olmaqla, 16 şəbəkənin həmtəsisçisidir. Bu şəbəkə bütün Afrika qitəsini əhatə edir. Lakin Project Waterworth Meta-nın tamamilə özünə məxsus olan ilk sualtı kabeli olacaq. Beləliklə, şirkət öz sualtı infrastrukturunu quran Google-a qoşulacaq. Bu, Amazon və Microsoft-dan fərqlidir, çünki onlar hələlik yalnız mövcud şəbəkələrdə güc resurslarını icarəyə götürməklə kifayətlənirlər.